Skocz do zawartości


- - - - -

Teatr TV :V.Nabokov - Śmiech w Ciemności (2003)


  • Nie możesz odpowiedzieć
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 hermit

    Time Voyager

  • GMod
  • 9838 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:południe Polski

Napisano 08 maj 2012 - 19:29

Teatr TV : Śmiech w Ciemności (2003)


Dołączona grafika


Dołączona grafika

Telewizyjna adaptacja powieści Vladira Nabokova, w której autor - podobnie jak w swojej najgłośniejszej powieści "Lolita" - eksploatuje temat miłości starszego mężczyzny do młodziutkiej dziewczyny. Tym mężczyzną jest Albinus Wagner, historyk sztuki, człowiek zamożny, żonaty, powszechnie szanowany. Pewnego dnia ten wyrafinowany esteta wybiera się do kina, uznawanego w jego kręgach za sztukę dla plebsu. Przed wejściem do kina "Argus", mieszczącego się w cieszącej się nie najlepszą sławą dzielnicy Berlina, spotyka karykaturzystę Axela Rexa, w środku zaś poznaje Margot Peters, dziewczynę sprzedającą papierosy. Jeszcze nie wie, że wkrótce tych dwoje utworzy wraz z nim trójkąt i pchnie w splot dramatycznych zdarzeń.

Albinus nie może przestać myśleć o Margot. Owładnięty miłością do niej, godzi się na wszystko, czego chce ta dziewczyna głupia, prostacka i przebiegła. Rujnuje swoje życie rodzinne, traci pozycję zawodową i towarzyską, pieniądze, w końcu także i zdrowie. Margot poniża go, wykorzystuje i zdradza. Doprowadza wreszcie do tragedii.

W spektaklu Bajona uwagę zwraca gra odtwórców trzech głównych ról - Jana Peszka, Karoliny Gruszki i Mariusza Bonaszewskiego - a także Krzysztofa Globisza kreującego rolę szwagra Wagnera. Wysmakowane wnętrza, rekwizyty, kostiumy współtworzą atmosferę czasów, w których wprawdzie pojawiły się już filmy dźwiękowe, nadal jednak królowało nieme kino. Niemy film jest zresztą jednym z bohaterów tego ciągu wydarzeń, nieodparcie przywodzących na myśl tandetny filmowy scenariusz. Aż dziw, że mogły przytrafić się komuś takiemu jak Albinus Wagner, miłośnik i koneser prawdziwej sztuki.


Dołączona grafika

Czas: 92 min.

Autor: Vladimir Nabokov

Przekład: Ariadna Demkowska-Bohdziewicz

Adaptacja: Filip Bajon

Reżyseria: Filip Bajon

Kodek obrazu: DivX


Dołączona grafika

Nina Andrycz (Matka)

Maria Pakulnis (Róża)

Marcin Troński (Leon)


Suma Kontrolna.
Aby zobaczyć ukrytą treść musisz odpowiedzieć w tym temacie, bądź Zalogować się.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych