Skocz do zawartości


- - - - -

Teatr TV : E. Stachura - Pogodzić się ze światem (1996)


  • Nie możesz odpowiedzieć
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 hermit

    Time Voyager

  • GMod
  • 9838 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:południe Polski

Napisano 13 maj 2012 - 19:09

Teatr TV : Pogodzić się ze światem (1996)


Dołączona grafika


Dołączona grafika


Kiedyś, dawno, byłem jeszcze Edwardem Stachurą - pisał artysta w swym ostatnim utworze - pomyślałem, że człowiek za długo żyje. ÂŻe powinien żyć jeden dzień, jak niektóre motyle. Albo jeden rok, od wiosny do wiosny. Mam 42 lata, a tak się czuję, jakbym dźwigał ich 420. Ostro żyłem. Codziennie coś nowego. I mógłbym tak jeszcze długo, może aż do samej cielesnej śmierci, gdyby nie spadło, nie runęło na mnie to straszliwe nieszczęście.

Opiewana wcześniej w pięknym wierszu biała lokomotywa nie zabrała go w podróż w nieznane: zmaterializowała się w postaci elektrowozu, który poranił poetę i obciął mu palce prawej dłoni. Pisać można lewą, Stachura nauczył się tej sztuki w niedługim czasie, jaki mu jeszcze pozostał, ale obu potrzeba do gry na gitarze. Czy widział ktoś jednorękiego barda? Czterdziestodwuletniego chłopca w dżinsowym ubranku, wiecznego buntownika, wolnego jak wiatr obieżyświata zawiodło własne, okaleczone i starzejące się ciało, mamił trawiony straszną chorobą umysł, opuszczali najbliżsi. Zawiódł go wreszcie świat, ten prawdziwy, czasem wrogi i okrutny, zawsze - trywialny, jakże odmienny od przedstawianego w wierszach i prozie świata wewnętrznego, w którym "wszystko było poezją".

24 lipca 1979 roku Edward Stachura zakończył niedługą, ale tak dłużącą mu się życiową drogę z Charvein we Francji, gdzie się urodził, przez Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek i Warszawę na szczyty literackiego Parnasu. Uznany poeta i prozaik, pieśniarz, tłumacz poezji francuskiej i latynoamerykańskiej, znawca literatur romańskiego kręgu językowego, wielbiciel Marqueza, popełnił samobójstwo. Przedtem, jedną ręką, napisał swój ostatni utwór prozatorski - "Pogodzić się ze światem". Właśnie na jego podstawie zrealizowany został monodram Jerzego Zalewskiego, wstrząsający zapis dramatycznej walki twórcy z losem, czasem, cierpieniem, zakończonej pogodzeniem się z tym, co nieuniknione.


Dołączona grafika

Rok: 1996

Czas: 34 min

Autor: Edward Stachura

Rezyseria: Jerzy Zalewski

Adaptacja: Jacek Matecki

Występują: Mirosław Baka


Dane techniczne:

[VIDEO]

codec: DivX 5.0.5

resolution: 640x480

bitrate: 2000kbps


[AUDIO]

bitrate: 128kbps

frequency Sample: 44100 Hz


Kodek obrazu: PDTV [DivX5.0.5]


Suma Kontrolna.
Aby zobaczyć ukrytą treść musisz odpowiedzieć w tym temacie, bądź Zalogować się.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych