Skocz do zawartości

* * * * * 1 głosy

Kamieniarstwo.

39 odpowiedzi w tym temacie

#1 malicjusz

Mega macro user

• Osiołek
  • 76 postów

Napisano 14 czerwiec 2006 - 10:48

Chciąłbym Wam drodzy forumowicze przybliżyć ciągle mało znaną dziedzinę kamieniarstwa.Jest to dość ciężka praca ale za to bardzo interesująca i mało monotonna niż każda inna.Zajmuje się kamieniarstwem od przeszło 2 lat i wiem że każdy nastepny dzień to kolejne wyzwania i przeżycia.Najlepszą rzeczą jaką jest kamieniarstwo to to że jest to równierz hobby.Wykuwam w kamieniu litery,płaskorzeźby,figurki i wiele innych.Kolekcjonuje równirz minerały.W miare możliwości dostępnego czasu będe wrzucał fotki z różnego rodzaju minerałami oraz wyrobami kamieniarskimi aby zainteresować Was tym,co jest moją pasją.Pozdrawiam. :mniam:

Ps:
Prosze zadawać wszelkie nurtujące Was pytania,z miłą chęcią odpowiem.

Użytkownik malicjusz edytował ten post 14 czerwiec 2006 - 10:50

#2 delmondo

postny mol

• Osiołek
  • 551 postów
  • Miejscowość:Mazury

Napisano 14 czerwiec 2006 - 11:03

kamieniarstwo....... to jakoś tylko nagrobki przyszły mi na myśl,ale Ty widzę piszesz o innych rzeczach-koniecznie wrzuć fotki

#3 w a x

STOP obłudzie!

• Osiołek
  • 2753 postów

Napisano 14 czerwiec 2006 - 12:11

Wrzuć koniecznie. To naprawdę trudne i i pracochłonne hobby. Jestem bardzo ciekaw...

#4 malicjusz

Mega macro user

• Osiołek
  • 76 postów

Napisano 14 czerwiec 2006 - 12:57

Z chęcią bym wrzucił ale nie moge zalogować się na fotosiku.

#5 Le Girafe

•**• I love you J •**•

• Osiołek
  • 4582 postów

Napisano 14 czerwiec 2006 - 12:59

Więc tu możesz: http://imageshack.us/

#6 malicjusz

Mega macro user

• Osiołek
  • 76 postów

Napisano 14 czerwiec 2006 - 13:17

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika
Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Oto kilka przykładowych prac związanych z kamieniarstwem,sam robie szkatułki i płaskorzeźby.

Użytkownik malicjusz edytował ten post 14 czerwiec 2006 - 13:37

#7 Le Girafe

•**• I love you J •**•

• Osiołek
  • 4582 postów

Napisano 14 czerwiec 2006 - 14:20

To wszystko twoje prace @ malicjusz ? Ależ cię podziwiam, przeciez to jest ciężko, zrobic coś takiego. Tak mi się wydaję.

#8 malicjusz

Mega macro user

• Osiołek
  • 76 postów

Napisano 14 czerwiec 2006 - 14:22

Nie są to moje prace bo nie mam cyfrówki żeby zrobić fotki i je wrzucić,ale zapewniam cię że moje prace nie odbiegają od tych powyrzej,w końcu z zawodu jestem kamieniarzem więc niewskazane by było aby moja wiedza na ten temat była mała.Pozdrawiam.

Użytkownik malicjusz edytował ten post 14 czerwiec 2006 - 14:23

#9 Jesion

Zaawansowany Osiołek

• Osiołek
  • 67 postów

Napisano 14 czerwiec 2006 - 17:51

Super!!! Naprawdę ciekawe prace.Już mniejsza z tym ile czasu zajmuje ci realizacja pomysłu figury ale skąd lub jak czerpiesz te pomysły.Bo to jest zdaje mi się trudniejsze od ich realizacji.
Sam uczyłem się ślusarstwa artystycznego ale na nauce się skończyło.
Życzę wielu nowych pomysłów.

#10 malicjusz

Mega macro user

• Osiołek
  • 76 postów

Napisano 15 czerwiec 2006 - 20:32

Czas na małe informacje na temat kamieniarstwa.

Jęśli chodzi o wyroby kamienne to są one robione z marmuru,granitu,piaskowca oraz kamieni szlachetnych.Samo polerowanie kamienia nie jest tak bardzo skomplikowane w zależności od tego jaki kształt mamy do polerowania.Jeśli są to płyty kamienne to są one polerowane maszyną nazywaną potocznie kolankówką lub wyspecjalizowanym automatem szlifiersko-polerskim.Jęśli zaś chodzi o małe elementy takie jak płytki,tralki,figurki czy inne to do polerowania używa się szlifierek kątowych,tokarek lub betoniarki.Aby nadać kamieniowi pożądany połysk należy go polerować odpowiednimi utwardzonymi kamieniami które składają się z magnezytu.Uziarnienie kamieni(ziarnistość)jest podobne do tego na papierze ściernym.Zaczynamy powiedzmy od diamentowego ździera,potem 60-siątka a na koniec poler czyli 2000 lub 3000.Zapewne wielu z Was kiedyś zastanawiało się jak są polerowane te koraliki o dziwnych kształtach,figórki.Otórz do tego właśnie stosuje się sproszkowany magnezyt.Przypuśćmy że mamy betoniarke,do betoniarki wsypujemy magnezyt o ziarnistości np.60,wsypujemy kamienie które chcemy wypolerować dodajemy wode,a następnie włączamy betoniarke na wolne obroty.Po jakimś czasie zauważymy że kamienie stają się owalne,okrągłe i różnokształtne.Jest to spowodowane ruchem okrężnym i magnezytem który wymula drobinki z kamienia.Gdy 60 już wymuli zmieniamy ziarnistość magnezytu,aż do ostatniego i kamienie są już wypolerowane.Mam nadzieje że te informacje przydadzą się Wam w życiu lub zainteresują Was dziedziną kamieniarstwa.W najbliższym czasie napisze jeszcze więcej o kamieniarstwie.Pozdrawiam.

Użytkownik malicjusz edytował ten post 15 czerwiec 2006 - 20:35

#11 delmondo

postny mol

• Osiołek
  • 551 postów

Napisano 15 czerwiec 2006 - 22:35

piszesz ciekawe rzeczy a ja cie zapytam o coś prostego(chyba) czym i jak rozłupać kamienie wielkości mniej więcej piłki do nogi na pół albo tak żeby efekt był jak przy krojeniu chleba. Potrzebuje takich płaskich kamieni a mam dwie przyczepy okrągłych.Wielkim młotem to pokruszą się na kawałki nie takie jak trzeba--więc czym je walnąć?Mam nadzieję że kamieniarz wie
To są kamienie najzwyklejsze pod słońcem(chyba takie same na polach się walają.)A potrzebuję płaskich do zagospodarowania ogrodu(budowa oczka wodnego,jakieś alejki wyłożone właśnie płaskimi kamieniami ,zabudowa grilla, skalniaki itd) i jakoś nie bardzo to wszystko widzę z okrągłego kamienia.No i wieżć moc kamieni do jakiegoś zakładu żeby pociąć?To się wiąże z cennym moim czasem i kosztami transportu(osobowym nie zawiozę).Pytasz o średnicę? no....takie jak zwykła piłka ...trochę mniejsze,trochę większe.

Użytkownik delmondo edytował ten post 15 czerwiec 2006 - 22:57

#12 malicjusz

Mega macro user

• Osiołek
  • 76 postów

Napisano 15 czerwiec 2006 - 22:49

Tak oczywiście przy stuknięciu wielkim młotem rozłupiesz je całkowicie albo przy dużym szczęściu będą dwie połuwki o idealnej powierzchni.Proponuje przejść się do najbliszego zakładu kamieniarskiego a oni zrobią to za małą opłatą.Chciałbym równierz wiedzieć czy to jest granit czy coś mniej twardego.Jeśli jest to granit będzie konieczne cięcie tarczą diamentową z użyciem wody lub bez.Napisz mi jeszcze średnice.

#13 delmondo

postny mol

• Osiołek
  • 551 postów

Napisano 15 czerwiec 2006 - 23:01

no i chyba się nie dowiem......bo te moje "łupanie" to pewnie nie za bardzo artystycznie się zapowiada..

Użytkownik delmondo edytował ten post 15 czerwiec 2006 - 23:02

#14 malicjusz

Mega macro user

• Osiołek
  • 76 postów

Napisano 15 czerwiec 2006 - 23:05

Dlaczego tak muwisz powiedz dokładnie jaka jest średnica,opisz chociarz wygląd kamienia,albo najlepiej fotke wrzuć a ja ci powiem czy trzeba iść z tym do zakładu kamieniarskiego.Jak możesz to napisz mi jeszcze docZego potrzebujesz te połówki.

Użytkownik malicjusz edytował ten post 15 czerwiec 2006 - 23:06

#15 Le Girafe

•**• I love you J •**•

• Osiołek
  • 4582 postów

Napisano 15 czerwiec 2006 - 23:06

Bo kamienie i plyty wycinają i przecinają kamieniarze piłą elektryczną. Tak samemu chyba się nie da.

#16 malicjusz

Mega macro user

• Osiołek
  • 76 postów

Napisano 15 czerwiec 2006 - 23:11

Jeśli chodzi o przecinanie dużych płyt to służy do tego pilarka dużych rozmiarów z suportem górnym,a do cięcia mniejszych elementów wystarczy BOSH Z TARCZˇ DIAMENTOWˇ.

#17 delmondo

postny mol

• Osiołek
  • 551 postów

Napisano 15 czerwiec 2006 - 23:18

Wyświetl postUżytkownik malicjusz dnia 16.06.2006 - 00:05 napisał

Dlaczego tak muwisz powiedz dokładnie jaka jest średnica,opisz chociarz wygląd kamienia,albo najlepiej fotke wrzuć a ja ci powiem czy trzeba iść z tym do zakładu kamieniarskiego.Jak możesz to napisz mi jeszcze docZego potrzebujesz te połówki.

przecież napisałam w poście #11 chyba wszysto...co jeszcze mogę dodać?,ale skoro twierdzisz,że potzebne do tego jakieś pilarki to pewnie nici z mojego projektu.i proszę @malicjusz nie denerwuj się bo ja tylko pytam a to nie znaczy że musisz mi precyzyjnie odpowiedzieć,możesz ot tak napomknąć że sie nie da już(bo pewnie w domowych warunkach się nie da)

Użytkownik delmondo edytował ten post 15 czerwiec 2006 - 23:22

#18 malicjusz

Mega macro user

• Osiołek
  • 76 postów

Napisano 15 czerwiec 2006 - 23:27

Trzeba było tak od razu kamienie polne,to rozumiem.Ale dam ci dobrą rade,jeśli pujdziesz do zakładu kamieniarskiego i poprosisz o odpady po cięciu napewno ci je dadzą.Zawsze takie odpady są wypolerowane,my sami nie mamy z tym co robić,dlatego jak mam czas to se wycinam płytki do mieszkania.

Ps:

jeśli chcesz przeciąć te kamienia polne to weź dużą szlifierke kątową (BOSHA) i kup tarcze do kamienia(najlepiej tarcze diamentową do granitu) i będziesz mugł powycinać dowolne kształty o ile tarcza będzie dobrej jakoości.I teraz sobie policz tarcza taka jaką my używamy na szlifierki kątowe kosztuje ok. 300 zł, a transport i przeciecie raczej będzie kosztować Cię mniej.

Użytkownik malicjusz edytował ten post 15 czerwiec 2006 - 23:31

#19 delmondo

postny mol

• Osiołek
  • 551 postów

Napisano 15 czerwiec 2006 - 23:33

zakład kamieniarski to rozumiem tam gdzie robią nagrobki?bo innego to chyba nie ma u nas no i wątpie że mi to za darmo oddadzą ,bo w dzisiejszych czasach to nawet g**no kosztuje.
myślałam że to łatwiejsze.... tak czy inaczej dzięki @malicjusz za wskazówki.Jakoś nie widzę siebie w roli pilarza,ale popytam u tych od nagrobków,może coś skołuję.

Użytkownik delmondo edytował ten post 15 czerwiec 2006 - 23:41

#20 malicjusz

Mega macro user

• Osiołek
  • 76 postów

Napisano 16 czerwiec 2006 - 19:59

Posłuchaj doszedłem do wniosku że możesz rozbić te kamienie polne młotem ale trzeba do tego sporo siły bo niestety kamień polny jest bardzo twardy.Będziesz potrzebował stalowego przecinaka i duży młot.Przecinak dostaniesz w każdym sklepie z narzędziami.Jeśli chciałbyś ciąć kamień polny to podejżewam że zęby tarczy nie wytrzymały by takiej twardości kamienia.Dlatego twój pomysł z rozbiciem nie jest zły.Wiadomo nie uzyskasz idealnie płaskiej powierzchni ale myśle że będzie ona odpowiednia.W poprzednim poście napisałem źle bo pomyliłem rodzaj kamienia.Możesz równierz użyć młot udarowy albo wiertarke z udarem i dłutem SDS.

Użytkownik malicjusz edytował ten post 16 czerwiec 2006 - 20:01

#21 bluedevil275

Silent Beholder

• Administrator
  • 1945 postów
  • Miejscowość:Ruhrpott

Napisano 16 czerwiec 2006 - 20:35

poruszasz ciekawy temat. :OK: ja mam troche pojecia o obrobce metalu i jestem ciekawy czym mozna precyzyjnie obrobic kamien. chodzi mi tu o matrialy na narzedzia (wegliki spiekane, diament?) no i maszyny. czy uzywa sie np.tokarek, frezarek? (wpusc fotki). moj zawod jest natury elektrotechnicznej, ale pracuje w firmie "metalowej". tak na marginesie: @delmondo jest plci pieknej... :zawstydzony:

pozdro

Użytkownik bluedevil275 edytował ten post 16 czerwiec 2006 - 20:36

#22 delmondo

postny mol

• Osiołek
  • 551 postów

Napisano 16 czerwiec 2006 - 20:42

o cholera ! mam tylko mały młotek ! ale mam kilof,więc jutro zaczynam tłuc :lol:

Użytkownik delmondo edytował ten post 16 czerwiec 2006 - 20:43

#23 Gość_devil70_*

• Gość

Napisano 16 czerwiec 2006 - 20:44

jak bys mogl to wytlocz mi kamienna pochwe zaplace

#24 malicjusz

Mega macro user

• Osiołek
  • 76 postów

Napisano 16 czerwiec 2006 - 20:51

@devil70 musiałbyś mi dać dokładny zarys kształtu tej pochwy abym mugł sobie zrobić skan.Napisz czy ma być polerowana.JUeśli będe miał na to czas może się dogadamy.

@bluedevil275 oczywiście że używamy węglików spiekanych jak i frezów diamentowych.Skoro obrabiasz metal zapewne wiesz co to są maszyny CNC które równierz znalazły zastosowanie w kamieniarstwie.

#25 bluedevil275

Silent Beholder

• Administrator
  • 1945 postów

Napisano 16 czerwiec 2006 - 21:34

@devil70: masz kamiennego kurac? (po serbochorwacku kutas).

nie jestem skrawaczem ale cnc znam jako "sila" elektrotechniczna b. dobrze. te systemy znajduja zastosowanie w kazdej dziedzinie obrobki skrawalniczej. nie jesetem wiec zaskoczony, ze kamieniarstwo tez ja stosuje. ja pamietam tylko taka scenke jak normalny amator probowal sprzetem hilti (TE35) przewiercic 15-o cemtymetrowa warstwe granitu. granit przegral, ale po bardz dlugim czasie. ja osobiscie jestem domoroslym "specem" d/s materialow wybuchowych. ta technika tez mozna dzielic kamienie na dwa...

pozdro

#26 Gość_Fatal@Error_*

• Gość

Napisano 16 czerwiec 2006 - 21:39

Ja natomiast mam styczność z CNC(jestem planista i programista cnc od niedawna) to nazwa ogólna, bardzo ogólna i wiem jedno ze są systemy wodne albo laserowe ktore jada 3D bez problemu i tak dokładnie że szał h**a, ale nic nie zastąpi reki dobrego kamieniarza ;)

pozdro

#27 malicjusz

Mega macro user

• Osiołek
  • 76 postów

Napisano 16 czerwiec 2006 - 21:49

@Fatal@Error masz racje ręka kamieniarza który lubi swoją prace nie ma żadnych ograniczeń.Zaś co do maszyny CNC to najpierw trzeba uzbierać sobie 350000 euro i wtedy można wybić konkurencje,pod jednym warunkiem że ma się w tył już kupe pomysłów jak wykorzystać taką maszyne aby na siebie zapracowała.Oczywiście w braci kamieniarskiej nie ma tak silnej woli konkurowania i sprzeczania się jesteśmy jedną wielką rodziną.

#28 bluedevil275

Silent Beholder

• Administrator
  • 1945 postów

Napisano 16 czerwiec 2006 - 21:53

350 tys.euro -to tanio napewno sa produkowane gdzies na pipidowie za psi grosz... ale masz racje @malicjusz

pozdro

#29 malicjusz

Mega macro user

• Osiołek
  • 76 postów

Napisano 16 czerwiec 2006 - 22:01

No cóż ta maszyna do cięcia strumieniem wody kamienia to nie zabawka,znam przypadki osób które chciały sprawdzić na własnej ręce jak to jest poczuć stumyczek wody,skutki były fatalne a cięcie idealne.Jeśli ktoś ma ręce z utwardzonej stali pancernej to prosze bardzo może sobie wkładać ręce pod maszyne.Tanio to te maszyny nie są produkowane bo to wciąż nowa technologia i jeszcze długo nie wyprzedzi ręki kamieniarza tak jak pisał @Fatal@Error.Ale jeśli chodzi o CNC to stawiają na bezpieczeństwo bo jakość osiągneli gdy tylko maszyna się pojawiła.

Użytkownik malicjusz edytował ten post 16 czerwiec 2006 - 22:03

#30 bluedevil275

Silent Beholder

• Administrator
  • 1945 postów

Napisano 16 czerwiec 2006 - 22:04

ha! wiesz co? w wojsku bylem w jednostce technicznej d/s pojazdow pancernych (Leopard2 A1) pamietam idiotow,ktorzy reka sprawdzali funkcje dyszy wtryskowej (ok.200 bar). skutki byly podobne...

pozdro

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych