Skocz do zawartości


- - - - -

Przerwanie działań wojennych (2010)


  • Nie możesz odpowiedzieć
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 colorados

    Mega Osioł

  • Legenda PFE
  • 264 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:opole

Napisano 29 styczeń 2011 - 01:42

Przerwanie działań wojennych (2010) *DVBRIP*

Dołączona grafika

opis
Jest noc z 2 na 3 października 1944. Sześćdziesiąty trzeci dzień Powstania Warszawskiego. Do dworku położonego w Ożarowie pod Warszawą przybyli oficerowie Komendy Głównej Armii Krajowej w celu pertraktowania najkorzystniejszych dla strony polskiej warunków zakończenia powstania. Tak rozpoczyna się najnowsza inscenizacja Sceny Faktu pt. "Przerwanie działań wojennych".
Spektakl „Przerwanie działań wojennych” dotyczy rozmów pomiędzy oficerami Komendy Głównej AK a Erichem von dem Bachem - głównodowodzącym siłami niemieckimi walczącymi z Powstaniem w Warszawie. Scenariusz Juliusza Machulskiego został napisany na podstawie relacji Kazimierza Iranka-Osmeckiego znanej pod tytułem „Ostatni akt” i opublikowanej przed paroma laty w Polsce w zbiorze „Powołanie i przeznaczenie”.
Kazimierz Iranek-Osmecki, jako szef polskiej delegacji, zapisał precyzyjnie przebieg kilkunastu godzin negocjacji, jakie Powstańcy prowadzili z von dem Bachem w Ożarowie pod Warszawą. Mało kto zdaje sobie sprawę z sukcesu polskich negocjatorów. Mimo militarnej przegranej Powstania, był to bowiem sukces. Przez 63 dni zawodowa armia niemiecka, nie mogła pokonać armii słabo uzbrojonych Powstańców. Gdyby Niemcy mogli złamać opór Warszawy siłą, nigdy nie przystąpiliby do rozmów. Armia Krajowa nie podpisała bezwarunkowej kapitulacji, ale poddała się na własnych warunkach.
Imponuje niezłomna postawa polskich negocjatorów podczas prowadzonych rozmów. W finale sami są chyba zdumieni, że uzyskali wszystko to, co było w tej tragicznej sytuacji możliwe do uzyskania. Począwszy od określenia, że koniec powstania będzie się nazywać przerwaniem działań wojennych, a nie kapitulacją, że złożenie broni przez powstańców nastąpi nie wcześniej niż w ostatnim momencie, czyli w trakcie wymarszu z Warszawy, że powstańcom zostanie nadany status kombatantów i będą traktowani jak jeńcy aliantów zgodnie z konwencją genewską z 1929 r., że do niewoli będą prowadzeni przez żołnierzy Wehrmachtu, a nie członków cudzoziemskich sił podległych SS. I jeszcze jedno: opuszczający Warszawę i prowadzeni do niewoli powstańcy mieli prawo nieść polską flagę, co wyraźnie widać na zdjęciach archiwalnych wykorzystanych w finale spektaklu.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Obsada
Piotr Fronczewski -Kazimierz Iranek Osmecki
Krzysztof Stelmaszyk -Erich von dem Bach
Jerzy Schejbal Zygmunt Dobrowolski
Adam Woronowicz -Alfred Korczyński
Ireneusz Czop Fegelein
Grzegorz Damięcki Bogusławski
Marek Kalita - Goltz
Krzysztof Banaszyk - Fischer
Paulina Chruściel – Łączniczka

Dane techniczne
Video codec: H.264/MPEG-4 AVC
Rozdzielczość: 704 x 384
Bitrate: 1171 kb/s
Framerate: 25.000 fps
Audio codec: mp4a: MPEG-4 AAC LC

Suma Kontrolna.
Aby zobaczyć ukrytą treść musisz odpowiedzieć w tym temacie, bądź Zalogować się.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych